Aplikacje webowe

Aplikacje webowe coraz częściej zastępują programy desktopowe. Jakie są zalety rozwiązań dostępnych przez przeglądarkę? Główną z nich jest wygoda, wynikająca z tego, że nie ma konieczności instalowania aplikacji lokalnie na komputerze. Kolejna zaleta jest taka, że można z nich skorzystać niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzystamy (oczywiście zakładając, że urządzenie i przeglądarka spełnia minimalne wymagania funkcjonalne). Kolejna zaleta jest taka, że zazwyczaj użytkownicy aplikacje dostępne przez przeglądarkę uważają za wygodne i lubią z nich korzystać. Praktyka pokazuje, że internauci chętniej korzystają z rozwiązań dostępnych online niż z tych które wymagają instalacji. Podobnych zalet jest więcej, dzięki czemu aplikacje webowe wypierają z rynku aplikacje desktopowe. Odchodząc nieco od tego jakimi zaletami charakteryzują się aplikacje webowe w niniejszym artykule przedstawiamy czym charakteryzuje się wstępny proces tworzenia takich aplikacji. W dalszej części artykułu krótko odpowiadamy na pytanie – na co należy zwrócić uwagę podczas wstępnego projektowania i researchu?

Programowanie aplikacji webowych – o czym należy pamiętać?

Podejmując się programowania aplikacji webowych należy uwzględnić szereg aspektów. W pierwszej kolejności trzeba ustalić potrzeby biznesowe, jakie ma zaspokajać nowy twór. Ważne jest scharakteryzowanie docelowego użytkownika i dokładne opisanie jego potrzeb i problemów. W dalszym etapie należy zadbać o to, by sposób poruszania się po serwisie był intuicyjny.

Przed rozpoczęciem kompleksowych prac programistycznych warto zbudować makiety dla wszystkich widoków (interfejsy użytkownika) oraz projekt o minimalnych wymaganiach funkcjonalnych (tzw. MVP). Dzięki czemu możliwe będzie testowanie i modyfikowanie funkcjonalności przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym.

Naszym zdaniem wykonując research mający na celu znalezienie wykonawcy (software house), który wykona taką usługę trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na UX wykonanych aplikacji. Czasami dobre projekty, które z założenia są bardzo użyteczne i mogłyby osiągnąć sukces niekoniecznie są dobrze odbierane przez użytkowników z uwagi na to, że korzystanie z nich nie jest odpowiednio intuicyjne i w pełni komfortowe.

Technologie tworzenia aplikacji internetowych

Wybór odpowiedniej technologii jest kluczowym etapem wykonywania aplikacji internetowej. Aplikacje składają się z części frontendowej i backendowej. Pierwsza część przeważnie opiera się na technologiach HTML, CSS, czy JavaScript. Za drugą odpowiadają technologie: PHP, JavaScript, Ruby, Python czy Java.

By wybrać odpowiednią technologię do tworzenia aplikacji internetowych należy zwrócić uwagę na: rodzaj, wielkość i złożoność projektu, jego budżet (im bardziej skomplikowana aplikacja tym wyższy koszt wykonania) i bezpieczeństwo (należy sprawdzić, jak wygląda sytuacja z dostępnością do wsparcia i aktualizacji poszczególnych frameworków).

Podsumowując, tworzenie aplikacji webowej to dosyć rozległe zagadnienie. Ten artykuł jest jedynie namiastką, która stanowi niewielki wstęp dla każdego kto przymierza się do zaprojektowania aplikacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne