Strona głównaInformatykaOznaczenia kabli światłowodowych

Oznaczenia kabli światłowodowych

Kable światłowodowe to podstawa wszystkich sieci optycznych. Ich wykorzystanie jest niezależne od tego czy używane są do sieci lokalnej, magistralnej czy ogólnokrajowej. Z kolei w zależności od zastosowania, materiałów oraz budowy wyróżnia się wiele rodzajów kabli światłowodowych.

 

Tym samym każdy z nich musi być we właściwy sposób opisany. Często z tego powodu rodzi się wiele problemów, jakie związane są z rozróżnianiem kabli światłowodowych. Najczęściej takie problemy wynikają z tego, że obecnie wykorzystywane są, aż trzy systemu kodowania odpowiednich oznaczeń kabli światłowodowych.

Trzy systemy kodowania

Obecnie najczęściej można spotkać się z trzema systemami kodowania. Pierwszym z nich jest system europejski, gdzie odpowiednie konstrukcje produkowane są na terenie całej Europy. Drugi to system polski, który od kilku lat jest coraz rzadziej wykorzystywany. Ostatni system to dalekowschodni system kodowania, który stworzony został przez Indyjskich i Chińskich producentów.

Umiejętność właściwego rozpoznania konstrukcji kodowania oraz konstrukcji kabla jest bardzo ważna w określaniu jego zastosowania. Na podstawie kodu, który naniesiony jest na poszycie kabla diagnosta sieci optotelekomunikacyjnej na przykład w momencie sporządzania ważnej dokumentacji technicznej może dokładnie określić zastosowanie różnych przewodów. Dlatego, aby możliwe było rzetelne i skuteczne rozróżnienie, istnieje tak zwane oznaczenie nomenklaturę, dzięki któremu możliwe jest poznanie: rodzaju materiałów, z jakich wykonane są poszycia, typ skonstruowania kabla, rodzaj uszczelnienia, rodzaj i ilość włókien oraz parametr wytrzymałościowe.

Jednak najbardziej istotne jest to, aby potrafić odpowiednio rozróżnić, które konkretnie oznaczenia dotyczą właściwości kabla, a które należy traktować jako oznaczenia uzupełniające. Bardzo istotną kwestią jest symbol nomenklaturowy, który często może być inny niż symbol producenta. Kable i ich oznaczenia muszą być dobrze widoczne, ponieważ przewody w większym splocie mogłyby stanowić problem z określeniem ich właściwości. Warto podkreślić, że jednym z bardzo dobrych przykładów w zakresie właściwego prowadzenia oznaczeń na kablach może być firma Belden. Chodzi konkretnie o to, że w produkowanych przez nich kablach symbol producenta nie jest powiązany z oznaczeniem nomenklaturowym. Pomaga to w skutecznym rozróżnieniu.

Niemniej kable światłowodowe to obecnie nowe rozwiązanie, które na dobra sprawę od niedawna rewolucjonizuje rynek telekomunikacyjny. Nowoczesne kable dają możliwość niezakłóconego i bardzo szybkiego transferu, gdzie prędkości dochodzą do niemal 3 Tb/s. Nowoczesne rozwiązania w zakresie kabli światłowodowych powinny również nieść za sobą jednolite zmiany, które odnosić się powinny do oznaczeń w ramach ich ujednolicenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne