Tworzenie startupu to trudny proces. Jeszcze trudniejsze jest odniesienie sukcesu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Dlatego warto korzystać ze wszelkiego rodzaju pomocy i otaczać się partnerami, których udział zwiększa prawdopodobieństwo zakończenia projektu z sukcesem. jednym z takich partnerów jest software house.
Jak przebiega modelowy proces współpracy startupu z software house? Jaką pomoc początkujący przedsiębiorcy mogą uzyskać od firmy programistycznej?
Wsparcie projektowe, czyli design sprint
Pierwszym etapem współpracy na linii startup – software house jest przygotowanie produktu lub oprogramowania wspierającego działalność. Proces ten jest niezmiernie ważny i dlatego doczekał się nawet modelowego przebiegu. Wygląda on następująco:
- ewaluacja pomysłu biznesowego,
- określenie możliwych rozwiązań technologicznych,
- wybór najlepszego rozwiązania,
- przygotowanie prototypu,
- testy z klientami.
Warunkiem koniecznym prawidłowego przebiegu design sprint jest ścisła współpraca pomiędzy startupem i firmą programistyczną. Proces ten ma bowiem na celu korzystanie z kompetencji i doświadczeń obu stron i wypracowanie najlepszego możliwego rozwiązania.
Współpraca z software house pozwala też startupom ograniczać nakłady inwestycyjne niezbędne do sprawnego i skutecznego przeprowadzenia tego procesu. Firmy programistyczne specjalizują się bowiem w projektach MVP, które umożliwiają uzyskiwanie oczekiwanych rozwiązań bez ponoszenia zbędnych nakładów.
Poszukiwanie finansowania
Komercjalizacja pomysłu biznesowego bardzo często wymaga pozyskania wsparcia finansowego. Czy współpraca z software house może ułatwić znalezienie inwestora lub pozyskanie dotacji? Oczywiście, że tak.
Wiele firm programistycznych specjalizujących się w obsłudze startupów tworzy lub uczestniczy w specjalnych programach akceleracyjnych dedykowanych firmom rozpoczynającym działalność biznesową. Jednym z ważniejszych elementów tej współpracy jest zapewnienie finansowania przedsięwzięcia o największym potencjale.
Innym sposobem wsparcia w tym obszarze oferowanym przez firmy programistyczne jest pomoc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie. Znajomość obowiązujących przepisów i wcześniejsze doświadczenia sprawiają, że wnioski przygotowywane przy udziale software house-ów mają zdecydowanie większe szanse na pozytywne rozpatrzenie przez instytucje odpowiadające za dystrybucję dotacji.
Po otrzymaniu środków finansowych najczęściej dochodzi do realizacji projektu i jego komercjalizacji. Jest to proces opisywany w licznych opracowaniach i dlatego nie zostanie szczegółowo opisany.
Wsparcie rozwojowe od software house
Ostatnim i zazwyczaj najdłuższym etapem współpracy startupu z software house jest wsparcie rozwojowe następujące po produkcji i wdrażaniu oprogramowania. Do jego najważniejszych elementów należą:
- szkolenia technologiczne dla pracowników,
- outsourcing programistów,
- utrzymywanie oprogramowania,
- wprowadzanie niezbędnych modyfikacji.
Oczywiście zaangażowanie software house w dalszą działalność startupu zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy. Jednak niezwykle często wykorzystywane są wszystkie elementy pakietu wsparcia. Głównie ze względu na znajomość projektu i wcześniej wypracowane procedury współpracy.