Podpis elektroniczny to nic innego, jak elektroniczne potwierdzenie tożsamości danej osoby. Obecnie podpis elektroniczny umożliwia identyfikację podmiotów, które drogą elektroniczną przesyłają różnego rodzaju dokumenty. Jak uzyskać podpis elektroniczny we Wrocławiu? Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Podpis elektroniczny w Wrocław – co to jest?
Podpis elektroniczny powstaje za sprawą wykorzystania technik kryptograficznych. Umożliwia utworzenie zbioru danych pozwalających na zidentyfikowanie treści dokumentu oraz ich związku z danymi osoby składającej podpis.
Informacje określające ważność podpisu mogą być publikowane w formie certyfikatów. Wiąże on dane weryfikujące podpis z tożsamością osoby, która taki podpis wykonała. Oczywiście techniki umożliwiające stworzenie takiego podpisu elektronicznego we Wrocławiu muszą być w pełni bezpieczne oraz wiarygodne.
W praktyce identyfikacja przez podpis cyfrowy ma związek z zawartością dokumentu i kluczem, którym dany dokument jest podpisany. Klucz znany jest tylko i wyłącznie osobie korzystającej z podpisu. Sprawdzenie wiarygodności podpisanego dokumentu składa się tak naprawdę z trzech kroków. Pierwszym jest zweryfikowanie tożsamości określonej osoby z tożsamością, która jest wskazana w danym certyfikacie. Drugi etap polega na sprawdzeniu ważności i aktualności certyfikatu, a trzeci na określeniu, czy podane informacje od chwili podpisania dokumentu nie uległy zmianie.
Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Podpis kwalifikowany to po prostu elektroniczna forma podpisu. Ma on charakter odpowiednika sygnatury własnoręcznej. W praktyce stosuje się go np. przy internetowym zawieraniu umów czy podpisywaniu dokumentów o mocy prawnej. Podpis kwalifikowany jest podpisem bezpiecznym. Co ciekawe, ma on inny charakter niż omawiany już podpis elektroniczny zwykły. Ten drugi służy bowiem do potwierdzania tożsamości danej osoby, która poprzez drogę internetową przesyła dokumenty. Charakter podpisu kwalifikowanego jest poważniejszy. Z tego względu wymogi odnośnie jego formy są ściśle określone przez prawo. Kwalifikowana sygnatura jest skojarzona z osobą, która jej dokonuje. Dodatkowo, użycie takiego podpisu jest możliwe jedynie w przypadku zastosowania specjalnych urządzeń –– np. czytnika kart USB. Taka sygnatura powstaje przy użyciu odpowiednich metod zabezpieczających. Stosuje się tutaj zaawansowane algorytmy kryptograficzne w formie różnego typu kluczy. W ten sposób dostępu do nich nie mogą uzyskać osoby niepowołane. Podpis kwalifikowany ma charakter własnoręcznej sygnatury, gdy weryfikuje go certyfikat kwalifikowany wydawany przez odpowiednie jednostki.