Strona głównaPozostałePożyczka pod zastaw nieruchomości? Co to takiego?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości? Co to takiego?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości bądź inaczej pożyczka hipoteczna stanowi jedno ze źródeł pozyskania dodatkowego kapitału. W odróżnieniu w odróżnieniu od tradycyjnych pożyczek gotówkowych narzędzie to pozwala na uzyskanie zdecydowanie wyższej kwoty, a termin spłaty może zostać ustalony na okres nawet 30 lat.

Dla kogo dostępna jest pożyczka?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości może zostać zaciągnięta przez każdą osobę pełnoletnią, która posiada określoną zdolność finansową. Osoba starająca się o pożyczkę musi być rzecz jasna właścicielem nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie. Pewnym utrudnieniem może być w tym wypadku prowadzenie własnej działalności. W części banków obawiają się, że środki pochodzące z pożyczki zostaną przeznaczone na finansowanie zadłużonej firmy. Na szczęście nie wszystkie instytucje podchodzą do tematu na tak rygorystycznych zasadach, a środki uzyskane z tytułu pożyczki mogą zostać spożytkowane w celach biznesowych.

Czy pożyczka hipoteczna może stanowić źródło finansowania inwestycji?

Pożyczki hipoteczne relatywnie często wykorzystywane są jako dodatkowe źródło finansowania różnego rodzaju inwestycji. W znacznej grupie przypadków fundusze te przeznaczane są na zakup innej nieruchomości, właśnie z zamiarem zainwestowania.

Nie dotyczy to jednak najczęściej mieszkań kupowanych na wynajem, tam istnieje bowiem możliwość uzyskania tradycyjnego kredytu mieszkaniowego, a zabezpieczenie stanowić może już hipoteka na zakupionej nieruchomości. Właściwszym wykorzystaniem środków uzyskanych z pożyczki pod zastaw nieruchomości może być zakup mieszkania do remontu, które następnie zostanie wykończone oraz sprzedane. Przy zakupie tego typu mieszkania ważne jest aby nie posiadało ono żadnych obciążeń, gdyż może to mocno spowolnić ewentualną sprzedaż. W tym konkretnym przypadku kredyt na innej nieruchomości okaże się zdecydowanie lepszym pomysłem. Dodatkowo przy kupowaniu mieszkania w celu inwestycyjnym wymagane jest szybkie podjęcie decyzji, tak aby okazja nie uciekła sprzed nosa, a posiadając już wypłacone środki możemy zdecydowanie szybciej przystąpić do transakcji.

Jak dokonać wyceny nieruchomości?

Ważnym etapem całej procedury związanej z uzyskaniem pożyczki pod zastaw mieszkania bądź domu jest dokładne oszacowanie przez bank wartości nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie. W tym celu powinniśmy zlecić rzeczoznawcy majątkowemu przegotowanie operatu szacunkowego. Wycena może zostać przeprowadzona bezpośrednio przez Ban, natomiast jest także możliwość wynajęcie własnego rzeczoznawcy, który następnie dostarczy wycenę do banku.

W jaki sposób bank zabezpiecza się na nieruchomości?

Bardzo podobnie jak w przypadku tradycyjnych kredytów zaciąganych w celu zakupu mieszkania, bank zabezpiecza swoją wierzytelność poprzez dokonanie określonych wpisów w księdze wieczystej. W ten sposób nieruchomość ma obciążoną hipotekę. Po spłaceniu całej zaciągniętej pożyczki i uregulowaniu wszystkich zobowiązań należy udać się do banku aby pobrać zaświadczenie za zgodą na wykreślenie hipoteki. Następnie w sądzie składamy wniosek o wykreślenie hipoteki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne