Strona głównaTechnologieProfesjonalny wzmacniacz stereo i jego podłączenie w domowym systemie audio.

Profesjonalny wzmacniacz stereo i jego podłączenie w domowym systemie audio.

Domowe systemy audio dość diametralnie będą odróżniać się od tych scenicznych czy też studyjnych. Nie znaczy to jednak, że nie musimy do ich budowy podejść z wyraźnym bagatelizowaniem. Tak samo jak w przypadku studia nagrań, tak też i w domu warto dołożyć wszelkich starań, aby system działał sprawnie i gwarantował wysoki poziom odtwarzanego dźwięku. Aby to osiągnąć, niezbędna będzie przynajmniej podstawowa wiedza w tym zakresie. Wobec tego też, postaramy się poniżej przekazać najważniejsze informacje w zakresie osiągania wysokiej jakości dźwięku w domowym systemie audio. 

Wzmacniacz stereo i jego znaczenie w domowym systemie audio.

Zdecydowanie największe znaczenie w domowych systemach audio będzie mieć zawsze wzmacniacz stereo. Jest to element podstawowy, odpowiadający za wzmocnienie sygnały podawane z nośnika i przekazanie go do systemu głośnikowego. W tym przypadku, najczęściej będą to kolumny stereo. Generalnie można powiedzieć, iż jest to zawsze sercem całego zestawu. Jakość wykonania wzmacniacza stereo, oraz zastosowanych do jego podzespołów, będzie w znaczący sposób wpływać na osiągane efekty muzyczne. Najlepiej oczywiście sprawdzać się będą wzmacniacze lampowe, niemniej jednak z racji kosztowności, w większości przypadków będziemy mieć do czynienia ze wzmacniaczami tranzystorowymi.

O kwestii doboru wzmacniacza i jego dopasowania do kolumn stereo pisać nie będziemy. Nie ma sensu powtarzać tego, co już było bardzo dobrze powiedziane w innych publikacjach, jak chociażby tutaj: http://www.e-informator.com.pl/kupujemy-sprzet-audio-do-salonu/. Do tej też publikacji odsyłamy wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym właśnie zakresie.

Adaptacja akustyczna pomieszczenia.

Oczywiście kolejnym istotnym elementem będzie prawidłowo wykonana adaptacja akustyczna pomieszczenia. Musimy zadbać tutaj o to, aby składowe dźwięku nie miały miejsc, w których będą się kotłować. Tutaj najgorszą pułapką są puste narożniki w pomieszczeniach. Dlatego też, można zaopatrzyć się w specjalne pułapki basowe, ustawiane w narożnikach pomieszczeń. Ściany w takim pomieszczeniu nigdy nie powinny być gołe. Zawsze warto zadbać o jakieś zasłony, meble, czy też obrazy. Będą to elementy skutecznie rozpraszające dźwięk. Warto podkreślić, iż dobre wytłumienie pomieszczenia sprawi, iż nasz wzmacniacz stereo,  będzie prezentować o wiele lepiej.

Warto również zadbać o solidne przewody głośnikowe, które będą przesyłać wzmocniony już na poziomie wzmacniacza sygnał do kolumn stereo. Tutaj zaś nie warto kupować najtańszych przewodów. Już za jakieś 200 PLN, możemy bowiem zakupić przewody głośnikowe z górnej półki. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem nawet najlepszej klasy sprzęt, może zostać zepsuty, jeśli zastosujemy kiepskiej klasy przewody głośnikowe czy też przewody audio.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba powiedzieć, iż budowa własnego zestawu audio, będzie zawsze sprawiać pewne trudności. Jednakże, przy odrobinie wiedzy i samozaparcie, każdy z nas powinien sobie poradzić z tym problemem. Każdy powinien umieć skompletować zestaw wzmacniacza, kolumn i odtwarzacza, oraz prawidłowo go połączyć i ustawić w dobrze wytłumionym pomieszczeniu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne