Chętnie uprawianą w naszym kraju roślina jest seler korzenny, jest to roślina dwuletnia która posiada dość duże zapotrzebowanie na wodę, w tym przypadku także warto zadbać o odpowiednią glebę.
Oczywiście plony będą zależały od wielu czynników między innymi opadów, odpowiedniego nawadniania. W tym przypadku obecność chwastów jest bardzo niekorzystna ponieważ mogłyby pobierać z gleby cenną wodę, przez co uzyskalibyśmy mniejsze plony.
Septorioza selera i inne zagrożenia ze strony grzybów
W przypadku zachwaszczenia upraw selera należy wykorzystać herbicydy selektywne, które będą skutecznie usuwały rośliny niepożądane, natomiast nie wyrządzają szkód w selerze. Oczywiście seler może zostać zaatakowany przez różnego rodzaju insekty, owady które mogą obgryzać liście, oczywiście będzie to niekorzystne, możemy oczywiście wykorzystać odpowiednie insektycydy, opryski które pozwolą nam pozbyć się tego rodzaju zagrożenia. Obecnie są to bardzo nowoczesne preparaty które możemy stosować nalistnie, z pewnością dzięki odpowiedniej ochronie będziemy mogli uzyskać wyższe plony. Seler może zostać zaatakowany także przez grzyby, w tym przypadku najczęściej zaczątki choroby widzimy na liściach, mogą być to małe żółte plamy które z czasem będą się oczywiście powiększały. Może to doprowadzić do wyschnięcia liści, grzyb z czasem może zająć całą powierzchnię liścia doprowadzając do zahamowania wzrostu bólów. Oczywiście będzie to powodowało duże straty, nasze plony nie będą zgodne z oczekiwaniami. Dlatego też należy stosować różnego rodzaju fungicydy które mogą skutecznie zwalczać różnego rodzaju grzyby i pleśń.Grzyby mogą przebywać w glebie, jeżeli w poprzednich latach mieliśmy problem z grzybem w uprawach selera wówczas warto zastosować płodozmian, ponieważ kiedy zasadzimy znowu seler na danym obszarze wówczas również możemy mieć problem z grzybem. Często występuje przykładowo septorioza selera, w tym przypadku naturalnie powinniśmy jak najwcześniej zidentyfikować problem. Szybki rozwój grzyba może doprowadzić do dużych strat w uprawie, dlatego też warto cały czas kontrolować uprawy, szybko zareagować, wykorzystać odpowiednie fungicydy.