Czy outsourcing pracowników IT, czyli usługa świadczona przez coraz większą liczbę firm programistycznych, ciągle nie zdobyła tak wielu zwolenników jak inne usługi software house. Tymczasem ma ona wiele zalet i może być źródłem wielu wymiernych korzyści. I to nie tylko dla firm nieposiadających rozwiniętych działów IT, ale również dla przedsiębiorstw konkurujących w obszarze technologicznym.
Jednak korzyści wynikające ze tego typu współpracy z software house nie są gwarantowane. Żeby je osiągnąć trzeba umiejętnie korzystać z usług wynajmowanych programistów i innych specjalistów zajmujących się produkcją oprogramowania.
Właściwe określenie celów outsourcingu pracowników software house
W odróżnieniu od “zakupu” oprogramowania, outsourcing programistów nie ma z góry określonego celu. Gdy firma kupuje aplikację wie jaki produkt otrzyma za określoną cenę. Natomiast gdy wynajmuje pracownika software house nie ma żadnej pewność, jaki będzie efekt końcowy jego pracy.
Co ciekawe ta niepewność wcale nie wynika z nieznajomości kompetencji programisty. te są najczęściej doskonale znane. Podobnie jak jego doświadczenia, projekty nad którymi pracował oraz rekomendacje które otrzymał od wcześniejszych tymczasowych pracodawców. Niepewność ta jest wynikiem
Jedynym znanym i jednocześnie skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest jak najbardziej precyzyjne określenie celów wynajęcia programisty. Firmy, które nie doprecyzują wymagań lub będą je często zmieniać, w przypadku projektów outsourcingowych są skazane na porażkę. I jedynym efektem outsourcingu jest strata finansowa.
Konsekwencja w wykorzystaniu pozyskanych zasobów ludzkich
Drugim poważnym błędem jest brak konsekwencji w obszarze celów. Wiele firm zbyt często zmienia zakres obowiązków pozyskanych z softwarehouse programistów, co powoduje że żaden z zakładanych celów nie jest zrealizowany w pełni.
Brak konsekwencji nie dziwi ekspertów zajmujących się tematyką outsourcingu pracowników software house. Wiele firm w momencie pozyskania wykwalifikowanego i doświadczonego programisty ulega bowiem pokusie “poprawienia wszystkiego co nie działa prawidłowo”. W efekcie dobry pracownik przerzucany jest pomiędzy projektami, a firma traci możliwość efektywnego wykorzystania jego umiejętności.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla firm pozyskujących zewnętrznych programistów jest konsekwentne trzymanie się założonego planu. Tylko spójna i uporządkowana strategia korzystania z tej usługi daje gwarancję osiągnięcia założonych celów.
Czy zatem warto korzystać z outsourcingu pracowników software house?
Eksperci są zgodni, że warto. Jednak tylko stosowanie w praktyce dwóch powyższych zasad sprawia, że prawdopodobieństwo sukcesu projektu outsourcingowego będzie wysokie. W przeciwny wypadku ryzyko nieefektywnego wykorzystania pozyskanych zasobów jest po prostu zbyt duże. A w konsekwencji outsourcing programistów jest oceniany jako zwykła strata pieniędzy i odrzucany jako potencjalne odpowiedź na pojawiające się potrzeby firm w obszarze IT.