Strona głównaTechnologieJak działa drukarka 3D?

Jak działa drukarka 3D?

Drukowanie 3d jest coraz bardziej popularne. Jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę na czym tak naprawdę polega i jakie możliwości daje ta technologia. W tym artykule po krótce przyglądamy się temu zagadnieniu.

Na czym polega drukowanie 3D

Drukowanie 3D polega na wytworzeniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie warstw materiału. Do tego celu potrzebne są co najmniej 3 elementy: trójwymiarowy model komputerowy, maszyna, czyli drukarka 3D oraz materiał do druku. Najczęściej stosowanym materiałem jest plastikowa żyłka, żywica oraz różne metale.

Działanie drukarki 3d polega na warstwowym tworzeniu obiektu. Tworzony obiekt składa się z wielu warstw, które są ułożone jedna na drugiej.

Zastosowanie druku 3D

Możliwości drukarek przestrzennych są niezwykle szerokie. Można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem jest kreatywność i wyobraźnia oraz parametry techniczne maszyny. Czym większa kubatura urządzenia tym łatwiej wykonać większe obiekty.

Druk przestrzenny jest wciąż młodą i rozwijającą się dziedziną, ale śmiało można powiedzieć, że jest z powodzeniem stosowany w naprawdę wielu różnych branżach. Gdzie możemy się spotkać z drukiem 3D?

  • Obróbka CNC
  • Produkcja (prototypy różnych obiektów, narzędzia na linki produkcyjnej, części zamienne do maszyn)
  • Motoryzacja (modele koncepcyjne, narzędzia i części zamienne)
  • Transport kolejowy i lotniczy (prototypy funkcjonalne, części zamienne, modele koncepcyjne)
  • Odlewnictwo (weryfikacja projektów CAD, produkcja wzorców)
  • Medycyna (implanty w stomatologii, protezy kończyn)
  • Przemysł (dźwignie, klipsy, obudowy, zębatki, popychacze)

Powyższe przykłady to tylko niewielki wycinek tego co drzemie w potencjale druku przestrzennego. Lista ta jest dużo dłuższa i z pewnością w ciągu najbliższych lat będzie się bardzo szybko powiększać o kolejne innowacyjne zastosowania druku 3D.

Zgodnie z zasadą, że obraz mówi więcej niż 1000 słów, polecamy sprawdzić przykładowe wydruki 3D na https://www.p3drc.pl/przykladowe-wydruki/. Zaprezentowano tam drobne, ale naprawdę imponujące przykłady możliwości drukowania przestrzennego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne