Strona głównaUncategorizedJak chronić plony przed szkodnikami?

Jak chronić plony przed szkodnikami?

Rolnictwo nie polega wyłącznie na zasadzeniu lub zasianiu roślin i ich zbiorze po określonym czasie. Duża część pracy odbywa się właściwie pomiędzy tymi dwoma czynnościami. Mowa tutaj między innymi o zwalczaniu insektów i chwastów, które niekorzystnie wpływają na przyszłe plony. Jakie zatem są najpopularniejsze szkodniki i jak z nimi walczyć?

Rumian polny – jak z nim walczyć?

Rumian polny to roślina pospolita i jednoroczna. Jej wysokość może wynosić od 15 do 50 cm. Kwiaty zazwyczaj rozwijają się od maja do października i stanowią niewielkie kwiatostany w formie koszyczka. Mimo, iż sama roślina wygląda bardzo niepozornie, jest ona szczególnie niebezpieczna na słabszych glebach, z których pobiera duże ilości wody i składników mineralnych. Ponadto, rumian polny szybko się rozrasta, przez co utrudnia kiełkowanie siewkom roślin. Jeśli chcemy, aby plony były owocne, konieczne jest zwalczanie tego szkodnika. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli usuwanie roślin zanim wydadzą kwiaty oraz stosowanie optymalnego systemu nawożenia. Jeśli to nie zadziała, konieczne będzie użycie chemicznych środków ochrony roślin.

Czym zwalczać szkodliwe rośliny i insekty?

Jeden z najczęściej stosowanych wspomagaczy to adiuwantJest on substancją pomocniczą stosowaną w środkach ochrony roślin. Ponadto, jest on dodawany do cieczy roboczej w celu poprawienia jej skuteczności biologicznej. Jako adiuwant mogą być stosowane środki powierzchniowo czynne oraz oleje roślinne i mineralne. Działanie specyfiku jest uzależnione między innymi od fazy rozwojowej roślin uprawnych i chwastów.

W rolnictwie konieczne jest stosowanie również środków owadobójczych. Zaliczamy do nich między innymi insektycydy, czyli substancje, których używa się do zwalczania szkodliwych owadów. Można je podzielić na dwie grupy. Jedna z nich to środki, które zabijają owady, natomiast te należące do drugiej, umożliwiają wyłącznie ograniczenie ich rozrodu. Insektycydy spowodowały znaczny wzrost produkcji rolnej już w XX wieku. Współcześnie, niektóre z nich są zabronione, gdyż wykazano ich szkodliwy wpływ na środowisko, ludzi oraz zwierzęta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne