Uprawa rzepaku

Czy warto uprawiać rzepak?. Jakie są główne zastosowanie rzepaku oraz z jakimi zagrożeniami musi się zmierzyć rolnik uprawiający rzepak? Zapraszamy do lektury.

Rzepak to wyjątkowo popularna roślina uprawna. Jest uprawiany w średnich szerokościach geograficznych. Najwięksi producenci w Europie to Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Polska. Na świecie rzepak z powodzeniem jest uprawiany w Kanadzie, Chinach i Indiach. W naszym kraju rzepak stanowi 95% uprawy wszystkich roślin oleistych.

Szerokie zastosowanie rzepaku

Ta niepozorna roślina o wysokości 1,5 m jest tak bardzo popularna dzięki rozmaitym zastosowaniom. Przede wszystkim rzepak kojarzy nam się z produkcją oleju, który świetnie sprawdza się na kuchennych stołach. Brassica napus ma także ogromne znacznie w pszczelarstwie dzięki temu, że jest to roślina miododajna. Ponadto, często jest wykorzystywany jako  pasza dla zwierząt, dzięki swoim pastewnym właściwościom. Bywa także wykorzystywana jako opał do kotłów parowych. Poza tym warto wiedzieć, że dzięki tej roślinie możliwe jest wyprodukowane biopaliwa, którym napędzane są silniki wysokoprężne. Jeśli więc chcecie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i żyć symbiozie z otaczającym światem, to warto postawić na rzepak. W każdej postaci jest to proekologiczny wybór.

Zagrożenie dla rzepaku

Choć wydawać by się mogło, że z uprawy tej rośliny płyną wyłącznie same korzyści, to jednak należy pamiętać o jej naturalnych wrogach, jakimi są chwasty. Dzięki filmowi dostępnemu na stronie ar.agro.pl możemy pozyskać trochę informacji od specjalistów, którzy poruszają zagadnienie ochrony rzepaku. Specjaliści opowiadają jakie środki należy wybrać oraz jakie znaczenie w tym procesie mają adiuwanty. Naszym zdaniem każdy rolnik prowadzący swoją działalność z prawdziwą pasją powinien zapoznać się z tak wartościowymi materiałami wideo jak te na kanale AR.

Więcej na temat uprawy rzepaku znajdziecie Państwo na poniższym filmie wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne