Strona głównaInformatykaSerwis komputerów - blue screen

Serwis komputerów – blue screen

Niebieski ekran, blue screen of death, BSoD, niebieski ekran śmierci… w różnorodny sposób można nazywać sytuacje w której pojawia się poważny błąd systemu Windows na niebieskim niemal kultowym tle. Dla wielu użytkowników moment ten oznacza czas na panikę! Z czego wynika tak zła sława niebieskiego ekranu? I jak sobie z nim poradzić? O tym w niniejszym artykule.

Kultowy Blue Screen

Pojawienie się ekranu BSoD jest z reguły przykrym doświadczeniem świadczącym o problemie z systemem operacyjnym lub uszkodzeniem fizycznym komponentów komputera. Z reguły informacja o błędzie pojawia się nagle do tego w starszych wersjach Windowsa niebieskiemu ekranowi towarzyszył niezbyt przyjemny dźwięk. W rezultacie moment pojawienia się błędu stał się obiektem żartów i do dzisiaj uchodzi za kultowy mimo że najnowsze wersje systemu Windows znacznie rzadziej napotykają na błędy niż te które były wydane w poprzedniej dekadzie. Warto wspomnieć że sam niebieski ekran również zmienił swój wygląd na przestrzeni lat. Obecnie poza numerem błędu użytkownik otrzymuje informacje z prośbą o restart komputera, kod QR z numerem błędu oraz emotikon ilustrujący „smutną buźkę” co w momencie pojawienia się błędu z pewnością docenia każdy zakłopotany użytkownik Windowsa ?

Jak sobie radzić w momencie pojawienia się kodu błędu

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze że poza problemem w warstwie software lub hardware problem może wystąpić po prostu ze względu na nieprawidłowe zamknięcie/zatrzymanie działania systemu.

Jak sobie poradzić z problemem? Należy zastosować znaną wszystkim sztuczkę o nazwie restart komputera. Jeśli jednak to nie może to zdecydowanie zalecamy zapisać kod błędu i znaleźć rozwiązania w materiałach pomocy technicznej dla systemu Windows, które można znaleźć na stronie support.microsoft.com lub skorzystać z sprawdzonych wartościowych for internetowych.

Po rozpoznaniu błędu najczęściej należy przywrócić system do stanu sprzed awarii. Przydatne tutaj mogą być pliki rejestru oraz inne metody pozwalające na przywrócenie systemu. Poza tym można usunąć potencjalnie zagrożone pliki oraz poszukać szkodliwego oprogramowania (np. typu malware). Niezbędne jest zainstalowanie najnowszych sterowników ze stron producentów poszczególnych podzespołów. Ostatecznością jest reinstalacja systemu lub  wymiana uszkodzonego sprzętu (np. przegrzewającego się procesora). Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by radzić sobie z problemem samodzielnie to wystarczy skontaktować się z godnym zaufania serwisem komputerowym np. naprawa laptopów łódź.

Najczęstsze błędy pojawiające się na niebieskim ekranie:

  • SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • DPC_WATCHDOG_VIOLATION

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne