Dobra wentylacja to taka, która zapewni swobodną wymianę powietrza w domu. Dzięki temu zanieczyszczenia, dwutlenek węgla, roztocze, pyłki i kurz mogą być wydalone na zewnątrz, a w ich miejsce zyskujemy świeże, czyste powietrze. Jakie systemy wentylacji stosuje się obecnie?
Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna?
Wentylacja grawitacyjna (określana też jako naturalna) działa samodzielnie i nie potrzebuje wspomagania żadnymi innymi urządzeniami. Jest napędzana efektem kominowym, który samoistnie wywołuje różnicę temperatur pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną częścią domu. Tego typu wentylacja być może znajduje zastosowanie w starszych, mniej szczelnych modelach domu – nie jest jednak dobrym pomysłem w budynkach nowoczesnych i bardziej szczelnych.
Wentylacja mechaniczna z kolei, to sposób który niejako wymusza przepływanie powietrza poprzez wentylatory. Bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z zastosowaniem rekuperatora. Zmniejsza to wydatki przewidziane na ogrzanie domu i jest trak taktowane jako rozwiązanie propagujące rozsądną oszczędność.
Jak działa rekuperator?
Rekuperator to urządzenie, które z pomocą specjalnego wymiennika może odzyskiwać ciepło pochodzące z wymiany energii między dwoma strumieniami powietrza. Zastosowanie tej techniki umożliwia zamianę powietrza ,,zużytego”, na powietrze świeże.
Wentylacja mechaniczna z zastosowaniem rekuperatora wprowadziła rewolucję w projektowaniu domów jednorodzinnych. Dlatego też większość nowoczesnych domów z technologią energooszczędną ma obecnie w swoim wyposażeniu rekuperator.
Ile świeżego powietrza nam potrzeba?
Obieg powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest ważny, aby zachować odpowiednio wysoki komfort codziennego funkcjonowania. W domach, które z jakichś powodów odrzuciły słuszność i zasadność wentylacji szybko pojawiają się opłakane efekty w postaci: pleśni i grzyba na ścianach, zapachu stęchlizny oraz bólów głowy, drapania w gardle i problemów z koncentracja u użytkowników budynku. Projektu nowoczesne i ekologiczne www.projektyzwizja.pl powinny uwzględniać również i tę kwestię.
Przyjmuje się, że każda osoba przebywająca na terenie domu powinna mieć dostęp do 20 m3 powietrza/godzinę. Zapotrzebowanie to będzie jeszcze większe, jeśli w danym pomieszczeniu nie ma żadnych okien lub są one bardzo niewielkie.
Bez względu na wybrany rodzaj technologii wentylacyjnej, warto pamiętać zawsze o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – zarówno w okresie letnim, jak i w miesiącach nieco bardziej chłodnych lub mroźnych.